Uniós nemzeti konzultációt hirdetett Brüsszel

Uniós nemzeti konzultációt hirdetett Brüsszel

Az Európai Polgárok Testülete megbeszéléseket kezd az energiahatékonyság növelésének előnyeiről és kihívásairól. A 27 EU-tagállam 150 véletlenszerűen kiválasztott polgárából álló testület a háztartások, a vállalkozások és a közösségek energiaválság kezelésében betöltött szerepét vizsgálja meg, amely az európai zöld megállapodás és a klímasemlegesség ambiciózus tervének kritikus aspektusa – jelentette be az Európai Bizottság.

Szakít Oroszországgal az egyik legszorosabb szövetségese, újabb helyen szakadt át a frontvonal – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Szakít Oroszországgal az egyik legszorosabb szövetségese, újabb helyen szakadt át a frontvonal – Ukrajnai háborús híreink pénteken

Örményország nem hagyatkozhat tovább Oroszországra mint legfőbb védelmi és katonai partnerére, mert Moszkva több alkalommal is cserben hagyta, emiatt Jereván kénytelen az Egyesült Államokkal és Franciaországgal szorosabbra fűzni a kapcsolatait – mondta Nikol Pasinján örmény kormányfő az örmény közrádióban pénteken. Egyre több helyen szakad át az ukrán védelem az elmúlt hetekben, miután az oroszok frontvonal több szakaszára is nagy nyomást gyakorolnak. Most újra Avgyijivka ostrománál sikerült áttörést elérni, ezúttal észak felől. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.

Orbán Viktor: Kaptunk egy ajánlatot, ezt elfogadtuk

Orbán Viktor: Kaptunk egy ajánlatot, ezt elfogadtuk

Az előzetes várakozásokkal ellentétben, nem egy éjszakába nyúló tárgyalássorozat végén, hanem már csütörtök délre elfogadták a tagállamok a rendkívüli csúcson az Európai Tanácsban a közös költségvetés felülvizsgálatáról szóló megállapodást. Orbán Viktor magyar miniszterelnök sokáig vétóval fenyegetett, de végül elfogadta az Ukrajnának is támogatást biztosító csomagot. A kormányfő szerint a délelőtt kapott ajánlatot már el tudta fogadni.

Elfelejthetjük a megszokott EU-t: alig ismert stratégia lett az új államok keltetője

Elfelejthetjük a megszokott EU-t: alig ismert stratégia lett az új államok keltetője

Kedden Ausztria átvette Szlovéniától a szinte partvonalon lévő EU Duna Régió Stratégia (EUSDR) vezetését. Bár a makroregionális együttműködésnek Magyarország is a tagja, itthon kevéssé ismert kezdeményezés, de az ukrajnai háború miatt egyre fontosabbá válik. Sőt, mostanra az EU balkáni bővítésének legfontosabb motorja lett. Azzal párhuzamosan, hogy Moldova, Ukrajna, Szerbia és Bosznia-Hercegovina egyre közelebb kerül a csatlakozáshoz, felélénkült a vita is az uniós intézményrendszer reformjáról. Furcsa módon a korábban már elhalt többsebességes EU koncepciója feltámadni látszik halottaiból, mint azt Alexander Schallenberg osztrák külügyminisztér és szlovén kollégája, Tanja Fajon is megerősítette.

Ilyen a munka minősége nálunk: a skandináv országoktól messze vagyunk, de a többi visegrádi országot előzzük

Ilyen a munka minősége nálunk: a skandináv országoktól messze vagyunk, de a többi visegrádi országot előzzük

Az EU-tagállamok középmezőnyébe sorolta Magyarországot az Európai Szakszervezeti Intézet (ETUI) foglalkoztatás minőségét értékelő indexe. A 2021-es adatok alapján készült felmérésben hazánk a 27 tagú EU-ban a 14. helyre került a megszerezhető 100 pontból 51,3 pontot elérve, amivel alig maradt el az EU-átlagtól (51,6 pont). A hat indikátort tartalmazó indexben a legmagasabb pontszámot (100-ból 91,9 pontot) a foglalkoztatási formákat, a munkahelyek biztosságát értékelő mutatóban érte el Magyarország, ami az ötödik legjobb eredménynek számít az EU-ban. Szintén ötödik legjobb eredményt szerezte meg az ország a munkakörülményeket vizsgáló mutatónál. A legrosszabb értékelést (100 pontból 30,5 pontot) pedig a kollektív érdekképviselet helyzete terén kapta hazánk, amivel csak négy EU-tagállamot előz meg.

Kiderült az igazság a szankciók valódi hatásáról

Kiderült az igazság a szankciók valódi hatásáról

Az Európai Bizottság által készített hatásvizsgálat szerint az Európai Unió Oroszország elleni szankciói várhatóan növekvő, hosszú távú hatást gyakorolnak majd az orosz gazdaságára. A szankciók következtében mintegy 91 milliárd euró értékű importveszteség keletkezett Oroszországból, és 48 milliárd eurónyi uniós exportot is elveszítettek. Ezek az intézkedések jelentősen rontották Oroszország ipari és technológiai kapacitását, ami idővel várhatóan fokozódni fog, és strukturális, hosszú távú hatással lesz Oroszország költségvetésére, pénzügyi piacaira, külföldi beruházásaira és ipari bázisára.

Kína elleni importkorlátozás jöhet az EU-ban, még Magyarország is támogatja

Kína elleni importkorlátozás jöhet az EU-ban, még Magyarország is támogatja

Az uniós tagállamok túlnyomó többsége felsorakozott egy belga javaslat mögé, amely a "kritikus gyógyszerekről szóló törvény" létrehozására irányul, az uniós "chips-törvény" mintájára. A javaslat importkorlátozásokat vezetne be, valamint pénzügyi támogatást folyósítani az EU-s gyógyszeriparnak. A javaslatot 19 állam támogatja, köztük Magyarország is, amely jellemzően a Kínával szorosabbra vont gazdasági kapcsolatok mellett tör pálcát.

Körvonalazódik az EU új koronavírus-korlátozásainak terve

Körvonalazódik az EU új koronavírus-korlátozásainak terve

Az uniós tagországok egészségügyi minisztereit tömörítő testület a koronavírus-járvány újabb hullámát megelőző szabályok összehangolását javasolta, és arra bátorított, hogy a tagállamok rendeljék el a Kínából érkezők tesztelését - közölte az Európai Unió Tanácsa szerdán. A tervezetről most további információk derültek ki.

Olaf Scholz elmondta, mit gondol

Olaf Scholz elmondta, mit gondol "a magyar helyzetről"

Az Európai Unióban teljes megalapozottsággal kell döntést hozni a magyar helyzetről - jelentette ki Olaf Scholz német kancellár kedden azzal kapcsolatban, hogy több EU-tagállam, köztük Németország arra kérte az Európai Bizottságot: frissítse fel korábbi értékelését a jogállamisági mechanizmussal összefüggésben.

Megerősítette az Európai Unió: jöhet a bővítés

Megerősítette az Európai Unió: jöhet a bővítés

Megerősítették az Európai Unió tagországai kedden Tiranában elkötelezettségüket aziránt, hogy az uniót kibővítsék a Nyugat-Balkán térségének országaival - derül ki az EU-tagállamok és a nyugat-balkáni országok (Albánia, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Szerbia, Montenegró és Koszovó) állam- és kormányfői találkozója után kiadott zárónyilatkozatból.

A csehek támogatják a közös európai földgázvásárlást

A csehek támogatják a közös európai földgázvásárlást

Az Európai Unió tagállamainak szakminiszterei között általános egyetértés van abban, hogy már 2023 nyara előtt el kell kezdeni a közös földgázvásárlásokat, meg kell erősíteni a kölcsönös szolidaritást és az energiatakarékosságot - jelentette ki Jozef Síkela cseh ipari és kereskedelmi miniszter szerdán Prágában az EU-tagállamok energiaügyekért felelős minisztereinek kétnapos informális ülése utáni sajtótájékoztatón.

Metsola: ez reményt ad Ukrajnának

Metsola: ez reményt ad Ukrajnának

Az uniós tagjelölti státusz megadása nem megy egyik napról a másikra, de valódi perspektívát jelent és reményt ad Ukrajnának - jelentette ki Roberta Matsola, az Európai Parlament elnöke Brüsszelben, az uniós tagállamok vezetőinek soron kívüli, kétnapos tanácskozásán hétfőn.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nesze neked, ötéves szuperállampapír: tízmilliárdokat buktak a magyarok az értelmetlenné vált befektetésen
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.