eu

Meghúzta az EU a frontvonalat Kínával szemben, Peking aggasztónak tartja a helyzetet

Meghúzta az EU a frontvonalat Kínával szemben, Peking aggasztónak tartja a helyzetet

Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke belejelentette, hogy az Európai Unió új intézkedéseket hoz, hogy az átalakuló geopolitikai viszonyok és a gyors technológiai változások közepette megvédje gazdasága biztonságát. A Politicónak adott exkluzív interjújában Dombrovskis elárulta, hogy a szerdán bemutatásra kerülő javaslat olyan területekre összpontosít majd, mint az exportellenőrzés és a kifelé irányuló beruházások szabályozása. Főként Kína esetében készül korlátozásokra Brüsszel, Peking pedig már jelezte is, aggódik az intézkedések miatt.

Elindul a vita az EU-s pénzbevonásról, amit a magyar kormány kezdettől ellenez

Elindul a vita az EU-s pénzbevonásról, amit a magyar kormány kezdettől ellenez

A belga elnökség értékeli a Next Generation EU közös hitelfelvételi programot, az erről szóló jelentés pedig áprilisra készülhet el. Emiatt fellángolhat a vita arról, hogy az uniós hadiipar és Ukrajna támogatásának finanszírozására új kötvénykibocsátást hajtsanak végre. A magyar kormány már régen ellenzi a javaslatot.

Megtiltja az EU a hamis és alaptalan

Megtiltja az EU a hamis és alaptalan "zöld" és "öko" címkéket a termékeken

Múlt héten fogadta el az Európai Parlament a fogyasztók hitelesebb tájékoztatását, valamint a környezetbarát jelleget alaptalanul hirdető állítások tilalmát előíró javaslatot. Ezek alapján csak azok a gyártók használhatják majd a zöld jellegre utaló „környezetbarát”, „természetes”, „biológiailag lebomló”, „klímasemleges” és más „öko-” hivatkozásokat az árucikkek címkéin, akik ezeket az állításokat tételesen bizonyítani is tudják - áll az Európai Parlament oldalán.

„Uniós alapelvnek kellene lennie, hogy eltávolodjunk az állami támogatásoktól”

„Uniós alapelvnek kellene lennie, hogy eltávolodjunk az állami támogatásoktól”

Európa versenyképességének növelése érdekében a kiegyensúlyozott szabályozói környezet, az egységes piac megerősítése, és az állami támogatások helyett egész EU-ra kiterjedő eszközök létrehozása elengedhetetlen. Fontos, hogy a kkv-k és a startupok számára is vonzó befektetési lehetőségeket teremtsünk, miközben fenntartjuk a magas szabályozási színvonalat anélkül, hogy túlterhelnénk a vállalkozásokat. A Green Deal keretein belül pedig reális stratégiák kidolgozására van szükség az éghajlatváltozás hatékony kezeléséhez úgy, hogy közben a gazdaságot sem áldozzuk fel – többek között ezekről a témákról beszélt a Portfolio-nak adott interjújában az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság Munkaadói Csoportjának elnöke, Stefano Mallia.

Lesújtana az EU-n belüli kínai befektetésekre Brüsszel, készül a gazdaságbiztonsági válaszlépés

Lesújtana az EU-n belüli kínai befektetésekre Brüsszel, készül a gazdaságbiztonsági válaszlépés

Az Európai Unió a héten átfogó gazdasági biztonsági csomagot terjeszt elő, hogy megerősítse globális hatalmi pozícióját és megvédje gazdaságát a külső fenyegetésektől. A tervezet olyan szabályokat tartalmaz, amelyek megerősítik az EU hatáskörét a külföldi befektetések átvilágításában és esetleges blokkolásában, még a külföldi irányítás alatt álló vállalatok esetében is.

Magyarországon is jelenlévő akkumulátoróriás szólt be Kínának, lépésre sürgeti az EU-t

Magyarországon is jelenlévő akkumulátoróriás szólt be Kínának, lépésre sürgeti az EU-t

Min-suk Sung, a dél-koreai SK On akkumulátorgyártó cég kereskedelmi igazgatója szerint fennáll annak a veszélye, hogy Európa túlzottan függővé válik a kínai elektromos járművek akkumulátoraitól. A nyilatkozatot az teszi pikánssá, hogy a koreai cég Magyarországon már két gyártóegységgel is rendelkezik, miközben egyre több kínai szereplő kezd termelésbe itthon.

Magyarország tehet keresztbe az EU új zöldtervének

Magyarország tehet keresztbe az EU új zöldtervének

Az éghajlatváltozás sürgető problémájának kezeléséhez az üvegházhatású gázkibocsátásának drasztikus, 90%-os csökkentését javasolja az Európai Bizottság. A Politico által idézett források szerint az uniós végrehajtó testület február 6-án három lehetőséget fog ismertetni a 2040-es cél elérésére, amely átmeneti intézkedésként szolgál az EU azon kötelezettségvállalásának teljesítésére, hogy az évszázad közepére elérje az éghajlat-semlegességet. A javaslatot viszont a magyar kormány megakaszthatja, főként július után, amikor átveszi az unió soros elnökségét. A Portfolio-nak nyilatkozó diplomaták szerint az atomenergia zöldminősítésén múlhat a magyar szavazat.

Szerbiai választási csalási vádak: az EU tehet pontot az ügy végére

Szerbiai választási csalási vádak: az EU tehet pontot az ügy végére

Több mint 20 prominens politikus, köztük a különböző nemzeti parlamentek kulcsfigurái, közös állásfoglalásukban sürgetik Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, hogy kezdeményezzen független vizsgálatot a decemberi szerbiai választások során elkövetett választási csalásokkal kapcsolatos vádjak kivizsgálására. A levél – amelyet olyan befolyásos vezetők írtak alá, mint a német Michael Roth és a francia Jean-Louis Bourlanges képviselők –, átfogó uniós vizsgálatot vár el a bejelentett szabálytalanságok és a csalásra vonatkozó állítások ügyében. Közben a szerb-koszovói konfliktus is elérte az EU-t.

Óriási kockázatot jelent az akkumulátorgyártás során keletkező hulladék

Óriási kockázatot jelent az akkumulátorgyártás során keletkező hulladék

A magyarországi akkumulátoripar kiépülése kapcsán joggal merülhet fel az a kérdés, hogy mi történik az akkumulátor-értéklánc végén keletkező hulladékkal. A 2023 nyarán elfogadott új európai akkumulátorszabályozás és az újrahasznosítás technológiai folyamatainak ismeretében kijelenthető, hogy az akkumulátor-értéklánc magyarországi telepítése jóformán szükségszerűvé teszi a hulladékfeldolgozás magyarországi telepítését is. Ez azonban a jelenleg rendelkezésre álló technológiák mellett egy üzletileg veszteséges és környezetre veszélyes tevékenységnek számít, ami újabb érvet jelent a magyarországi akkumulátorgyártás államilag történő erőltetése ellen. Kétrészes cikksorozatom első részében az akkumulátorhulladék kezelésével kapcsolatos környezeti kihívásokat, valamint az akkumulátor-újrahasznosítás európai uniós szabályozási keretét mutatom be.

Egyre nagyobb a gond - Lesz-e nyugdíjreform Magyarországon?

Egyre nagyobb a gond - Lesz-e nyugdíjreform Magyarországon?

Az Európai Bizottság által elfogadott magyar Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz keretében a kormányzat vállalást tett a nyugdíjrendszer felülvizsgálatára, módosítására is, aminek 2025. március végéig kell megtörténnie. A kormányzati nyilatkozatok alapján azonban valódi nyugdíjreformra a következő 10-15 évben nem nagyon lehet számítani, miközben a hazai nyugdíjrendszer fenntarthatóságát jelenleg is jelentős kockázatok övezik. Kétrészes cikksorozatom első részében azt mutatom be, hogy miért nem lehet számítani arra, hogy a kormányzat az EU felé tett mostani vállalása keretében érdemben hozzányúl majd a nyugdíjrendszerhez. Továbbá ebben a cikkben arra is kitérek, hogy az EU milyen elvárásokat fogalmaz meg a megfelelő, fenntartható és korszerű nyugdíjrendszerrel kapcsolatban, és azoknak mennyiben felel meg jelenleg Magyarország.

EU-s szigorítás érik a B-kategóriás jogosítványoknál

EU-s szigorítás érik a B-kategóriás jogosítványoknál

Közös nyílt levélben kérték az Európai Parlament képviselőit az Európai Közlekedésbiztonsági Tanács gyalogos, kerékpáros és közlekedési dolgozói munkacsoportjai, hogy szigorúbb szabályokat alkalmazzanak a kisteherautó-vezetők szakmai képzésére. Az ETSC azzal érvel, hogy a kistehergépjárművek által okozott balesetek számának növekedése indokolja a hasonló szigorúságú szabályok bevezetését, mint az autóbusz-vezetőknél.

Az új globális adórezsim pont az EU-n siklik ki

Az új globális adórezsim pont az EU-n siklik ki

Egyre több, főleg afrikai fejlődő ország támogatja azt, hogy a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) helyett az ENSZ egy munkacsoportja vegye át a nemzetközi adóügyek kezelését. Viszont meglepő módon a globális együttműködés mellett elkötelezett Európai Unió az, amelyik fúrja, hogy megváltozzon a status quo.

Megint összeül a világ elitje Davosban

Megint összeül a világ elitje Davosban

A héten rendezik a Világgazdasági Fórum éves rendezvényét a svájci Davosban, ahol szokás szerint a világ vezető politikusai, vállalatvezetői, szakértői szólalnak meg. Emellett lényeges gazdasági adatok is jönnek, elsősorban külföldön, itthon alig lesz említésre méltó esemény.

A vonakodó látnok: Jacques Delors (nem is annyira) föderalista Európája

A vonakodó látnok: Jacques Delors (nem is annyira) föderalista Európája

A nemrég elhunyt Jacques Delors-ban az európai egység egyik legkiemelkedőbb alakját gyászolta a beszédek és megemlékezések sora. Valóban a Bizottság korábbi elnökének nevéhez fűződik az Unióvá válástól kezdve az eurón keresztül az egységes piac. Valóban neki tulajdonítható az új, visszavonhatatlannak szánt integrációs irány elfogadtatása: előrelépés vagy előre menekülés, ki miként látja. Az európai díszpolgárrá avatott Delors viszont egyúttal francia is volt. Az általa hirdetett Európa-kép korántsem olyan fekete-fehér, mint azt a föderalista táborban sokan látni szeretnék.

Maga a kínai elnök üzent Európának

Maga a kínai elnök üzent Európának

Alexander De Croo belga miniszterelnökkel nemrégiben Pekingben folytatott találkozóján Hszi Csin-ping kínai elnök hangsúlyozta a Kína és Európa közötti "hídépítés" fontosságát. A kínai kormány által kiadott hivatalos közlemény szerint az elnök kiemelte a szorosabb együttműködés szükségességét a globális béke, stabilitás és jólét előmozdítása érdekében - írta meg a Politico.

Egyre súlyosabb konfliktusok várhatóak Kína és az EU között

Egyre súlyosabb konfliktusok várhatóak Kína és az EU között

A 2023-as év egyik utolsó fontos diplomáciai eseménye volt a 24. EU-Kína csúcstalálkozó, amikor december 7-én Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Charles Michel az Európai Tanács elnöke Pekingbe látogatott, ahol Hszi Csin-ping elnök-pártfőtitkárral majd Li Csiang miniszterelnökkel tárgyaltak, és nem értek el semmit. A kényelmetlenséget némileg csillapítja, hogy eleve különösebb ambíciók nélkül került sor a csúcsra, mivel mindkét fél tudatában van az ellentétek strukturális, ennél fogva szinte feloldhatatlan jellegének. Ráadásul e feszültségek valószínűleg tovább fokozódnak majd 2024-ben, hiszen a kínai gazdaságban zajló jelenlegi átalakítás egyértelműen ütközőpályára állítja a Népköztársaságot és az Európai Uniót, na meg mellette a fél világot.

Vaskos számlát állhat az EU a brexit miatt

Vaskos számlát állhat az EU a brexit miatt

Az Európai Unió egy 450 millió eurós számlát kell, hogy megfizessen a brexit közvetett következményeként: az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) továbbra is fizetheti londoni irodája bérleti díját, és állhatja a kötbért, valamint a költözés további költségeit is. A WeWorktől bérelt helyiségek esetében fizetési problémák merültek fel, így az EU-nak évente 30 millió eurós hiányt kell fedeznie, amíg nem sikerül új bérlőt találni a Canary Wharf-i ingatlanra, amelynek bérleti szerződése 2039 júniusáig szól.

Valami eltört Németországban

Valami eltört Németországban

Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. Az első részben arról volt szó, hogy mi történik Németországban, ahol egyre dühösebbek és hangosabbak a gazdatüntetések. A témáról Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét kérdeztük. Az adás második részében Palkó István, a Portfolio vezető pénzügyi elemzője volt a vendégünk, aki annak a kérdésnek járt utána, hogy valóban eltűntek-e a hazai pénzváltókból a skandináv országok valutái.

Az EU egyelőre nagy vesztese az eddigi világrend felborulásának

Az EU egyelőre nagy vesztese az eddigi világrend felborulásának

Az Európai Unió kivitele közel két éve folyamatosan csökken, ráadásul az export visszaesése egyre jobban gyorsul a legfrisebb bmi-adatok alapján. Ezzel párhuzamosan a teljes termékkülkereskedelmi forgalom (export és import együtt) is visszaesett. Az EU és az Egyesült Államok Kínával folytatott kereskedelme is zsugorodik, főként az importnál, ami már jelzi a világkereskedelem pólusváltását. Az eltolódásnak nagy nyertesei a dél-kelet-ázsiai országok, míg az Európai Unió a legnagyobb vesztes. Biztató jelek viszont arra utalnak, hogy a mostani gyengélkedés után hamar talpra állhat az államszövetség.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Újra éledezik az infláció - Mibe érdemes most befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.