Riasztó folyamatok zajlanak a világban - Mi lehet a megoldás?

Riasztó folyamatok zajlanak a világban - Mi lehet a megoldás?

Világszintű gazdasági fejlődés, visszaszoruló éhezés és szegénység - sok tekintetben jó irányba haladt a világ a mögöttünk álló évtizedekben, eddig talán minden generáció elmondhatta magáról, hogy jobb helyzetből indul, mint ahonnan a szülei kezdték. Azonban ennek az érmének van egy másik, sötétebb oldala is, ha tetszik, a fejlődés "ára": ez pedig nem más, mint az egyre fájdalmasabb következményekkel fenyegető környezetrombolás. A jelentős gazdasági és társadalmi átalakulás közepette a globális CO2-kibocsátás 1950 óta több, mint a hatszorosára nőtt - de melyik országok járultak hozzá leginkább ehhez a növekedéshez, és mire lehet számítani a jövőben?

Fontos előrejelzés jött, emelkedik az olaj

Fontos előrejelzés jött, emelkedik az olaj

Az olajárak több mint 3%-kal emelkednek a gyengébb dollárnak és a Nemzetközi Energiaügynökség jövő évi olajkereslet-előrejelzésének köszönhetően.

Történelmi döntést kell hozniuk az olaj- és gázvállalatoknak

Történelmi döntést kell hozniuk az olaj- és gázvállalatoknak

Az olaj- és gáztermelő vállalatoknak és országoknak kulcsfontosságú döntést kell meghozniuk az energiarendszerben a jövőben betöltendő szerepüket illetően, miközben a klímaválság súlyosbodását nagyrészt ezen iparág alaptermékei táplálják. A társaságoknak el kell dönteniük, hogy a klímaválság elmélyítéséhez járulnak-e hozzá, vagy a megoldás részesévé válnak a tiszta energára való átállással. Az energiaátállás megtörténhet az olaj- és gázipar bevonása nélkül is, de úgy költségesebb és nehezebb - áll a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) jelentésében, amely arra keresi a választ, hogy mit tehet az iparág az energiaátmenet felgyorsítása és saját túlélése érdekében.

Eljött az igazság pillanata az olajcégek számára?

Eljött az igazság pillanata az olajcégek számára?

A Nemzetközi Energiaügynökség vezetője szerint az olaj- és gáziparnak el kell engednie azt az "illúziót", hogy a szén-dioxid-leválasztási technológia megoldást jelent az éghajlatváltozásra, és többet kell befektetniük a tiszta energiába. Fatih Birol szerint az olaj- és gázipari vállalatoknál eljött az igazság pillanata a tiszta energiára való áttérésben betöltött szerepükkel kapcsolatban, szerinte ugyanis az iparágnak 2030-ig a tőkekiadások 50 százalékát tiszta energia projektekbe kellene fektetnie ahhoz, hogy elérje a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokra való korlátozásának célját.

Rég várt kedvező változás közeleg klímaügyben - Már hatnak a megújuló energiaforrások?

Rég várt kedvező változás közeleg klímaügyben - Már hatnak a megújuló energiaforrások?

A megújuló energiaforrások terjedése kezdi lefelé törni a globális szén-dioxid-kibocsátási görbét, nagyrészt a nap- és szélenergiának, illetve a villanyautóknak köszönhetően - derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) irányadónak számító 2023-as jelentéséből. Ez a remény életben tartásához elég, de a klímacélok eléréséhez még sokkal többre van szükség.

Hamarosan fontos fordulóponthoz ér a világ, de még ez is kevésnek tűnik

Hamarosan fontos fordulóponthoz ér a világ, de még ez is kevésnek tűnik

A Nemzetközi Energiaügynökség minden évben kiadja energiapiaci előrejelzését, amelyben jellemzően izgalmas prognózisok szerepelnek. A 2023-as kiadvány egyik legizgalmasabb üzenete, hogy a tiszta energiára való áttérés momentuma elég erőssé vált ahhoz, hogy az IEA alapforgatókönyve szerint a szén, a kőolaj és a földgáz iránti globális kereslet tetőzzön 2030 előtt. A tetőzést viszont várhatóan nem követi meredek keresletcsökkenés, és ha az előrejelzésnek megfelelően e fosszilis tüzelőanyagok iránti kereslet magas szinten marad, akkor a változás messze nem elegendő a globális klímacélok eléréséhez.

Közeleg a tél: dízelhiánytól tartanak a szakemberek

Közeleg a tél: dízelhiánytól tartanak a szakemberek

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) csütörtökön csökkentette a globális olajkereslet 2024-es növekedésére vonatkozó előrejelzését, arra hivatkozva, hogy a világgazdasági körölmények nehezebbé válása és az energiahatékonyság terén elért előrelépés nyomást gyakorol majd a fogyasztásra. Az idei téli európai ellátásbiztonsággal kapcsolatban azonban borús előrejelzéseket tett az ügynökség.

Új világ indul a gázpiacon

Új világ indul a gázpiacon

A Nemzetközi Energiaügynökség közzétette a legfrissebb gázpiaci elemzését, a középtávú előrejelzések szerint a földgáz iránti globális kereslet növekedése az egy évtizedes példátlan bővülés után a következő években várhatóan lassulni fog, mivel a fogyasztás csökken a fejlett piacokon.

Nő a globális gázigény, de nem bővül vele a kínálati oldal

Nő a globális gázigény, de nem bővül vele a kínálati oldal

Molnár Gergely, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) gázpiaci elemzője átfogó előadásában a globális gázpiac bonyolult dinamikáját boncolgatta, értékes betekintést nyújtva az iparágat alakító kihívásokba és trendekbe. Az Energy Investment Forum 2023 konferencián a szakértő a rövid távú kihívások között a piac volatilitását, a kereslet-kínálat egyensúlyhiányát és a megújuló energiaforrásoknak a kockázatok mérséklésében játszott központi szerepét is értékelte.

Ezért nem termel annyit a Paksi Atomerőmű, mint pár hónapja

Ezért nem termel annyit a Paksi Atomerőmű, mint pár hónapja

A mértékadó Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) modellezési eredményei, az ENSZ európai gazdasági bizottsága, és más elemzések szerint a klímavédelmi célok eléréséhez elengedhetetlen a világ atomerőmű-kapacitásának bővítése. Ugyanakkor növekvő számú tanulmány által alátámasztott tény, hogy a klímaváltozás egyre nagyobb kockázatot jelent a hagyományos erőművekre, köztük az atomerőművekre is, aminek következtében kimutathatóan csökken a reaktorok energiatermelése.

7 ok, amiért fényesebb a jövő, mint gondolnánk

7 ok, amiért fényesebb a jövő, mint gondolnánk

A katasztrofális mértékékű klímaváltozás megelőzéséhez szükséges új, tiszta energiagazdaság gyorsabban épül ki, mint azt sokan gondolják, de míg a napenergia, a villanyautók és az energiatakarékos világítás terjedése már elég gyors a 2050-es klímasemlegesség eléréséhez, az energiarendszer egyéb területein sürgősen fokozni kell a változás sebességét - közölte a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA).

Fatih Birol: Hibázott Európa, megint az egekbe szökhet a gáz ára

Fatih Birol: Hibázott Európa, megint az egekbe szökhet a gáz ára

Sok európai ország "stratégiai és történelmi léptékű" energiaellátási hibákat követett el, és ezek egyike az volt, hogy ezek az országok túlzottan függővé váltak "egyetlen beszerzési forrástól", vagyis Oroszországtól - mondta hétfőn elhangzott nyilatkozatában a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) igazgatója.

Idén is szűkös maradhat a gázpiac az IEA szerint

Idén is szűkös maradhat a gázpiac az IEA szerint

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint a globális gázpiacok szép lassan alkalmazkodnak a háború nyomán kialakult helyzethez, de 2023-ban valószínűleg továbbra is szűkösek maradnak az Európába irányuló orosz gázszállítások csökkenése miatt - írja a Reuters.

Óvatosságra intik az olajnagyhatalmakat

Óvatosságra intik az olajnagyhatalmakat

Óvatosságra inti a Nemzetközi Energia Ügynökség az olajnagyhatalmakat az olajárak emelését célzó lépésektől, mivel árthat a világgazdaságnak és felgyorsíthatja az energiaátmenetet, az átállást a fosszilis energiáról a tiszta energiára – írja a Bloomberg.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Két éve erre a pillanatra vár Oroszország, most úgy érhet célt, hogy a Nyugat csak nézi
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.