Visszalépett két magyar cég a román-magyar gáz interkonnektor lekötésétől

A két magyar vállalat, amely 2018-ban lekötötte a román-magyar gázhálózatot összekötő interkonnektor teljes, évi 4,4 milliárd köbméteres kapacitását, visszalépett a projektből, hiszen tavasszal, amikor már fizetniük kellett volna, hogy megerősítsék az elkötelezettségüket, nem tették meg - nyilatkozta Virgil Popescu román gazdasági miniszter pénteken.

Nem törődnek bele az osztrákok a magyar gázdöntésbe

Nem törődnek bele az osztrákok a magyar gázdöntésbe

Újabb fordulat jöhet a bolgár-román-magyar-osztrák gázvezeték (BRUA) ügyében, az OMV Petrom ugyanis ragaszkodik ahhoz, hogy az eredeti elképzeléseknek megfelelően Magyarország felől közvetlenül érkezzen jelentősebb mennyiségű földgáz a vezetéken át Ausztriába. Korábban a magyar és a román fél váratlanul úgy módosította a terveket, hogy az eredeti elképzelésekkel szemben a gáz Ausztriába nem közvetlenül Magyarország felől jutna el, így a tervezetthez képest kevesebb gáz érkezne nyugati szomszédunkba.

2019-től jöhet a gáz Romániából Magyarországra

2019-től jöhet a gáz Romániából Magyarországra

Kivitelezési fázisban van a két 4,5 MW-os kompresszor gépegység áttelepítésével létrejövő új kompresszorállomás Csanádpalotán, ami lehetővé teszi, hogy Romániából 2019 végétől évi 1,75 milliárd köbméternyi gázt lehessen szállítani Magyarországra.

Román-magyar gázháború: sorsdöntő napok jönnek

Román-magyar gázháború: sorsdöntő napok jönnek

Egyre nagyobb nyomás nehezedik a román kormányra Magyarország, az érdekelt energiavállalatok és a román ellenzék részéről azért, hogy az ország mielőbb teremtse meg a jelentős fekete-tengeri gázmezők kiaknázásának jogi-törvényi hátterét, de még az Európai Bizottság és az Egyesült Államok is ezt sürgeti az európai energiabiztonság érdekeire hivatkozva. Bizonyos romániai szakértők és magas rangú politikusok szerint azonban a jelenlegi tervek és szabályozás nem az ország érdekeit szolgálják, Bukarest így ellenállni látszik a fekete-tengeri gázkincs kitermelésére, illetve az ezt biztosító törvényi háttér megteremtésére irányuló nyomásnak. A sorsdöntő törvénytervezetről várhatóan a július 9-én kezdődő háromhetes rendkívüli ülésszakán dönthet a román parlament.

Figyelmeztető jel Európának a holland gáztermelés összeomlása

Történetében először Hollandia 2017-ben nettó gázimportőrré vált, utalva az északi-tengeri olaj- és gázmezők kitermelésének kérlelhetetlen csökkenésére. A holland gáztermelés csökkenését már régen kilátásba helyezték a prognózisok, azonban az esés hirtelensége meglepte az iparági megfigyelőket, hatása pedig máris érzékelhető az európai gázpiacon is.

Elkezdhetik építeni a bolgár-román-magyar gázvezetéket

A román gázvezeték-hálózatot kezelő Transgaz állami vállalat megkapta az engedélyt a román energiaügyi minisztériumtól a BRUA- gázvezeték megépítéséhez, így elkezdődhetnek a munkálatok - jelentette be a román vállalat szerdán.

Nem tetszik az OMV-nek a magyar lépés gázvezetékügyben

Az osztrák OMV olajvállalat tetszését nem nyerte el, hogy az eredetileg Ausztriában végződő BRUA gázvezeték csak Magyarországig fog tartani - mondta Manfred Leitner, a társaság igazgatóságának tagja. Az, hogy a vezeték jelen állás szerint magyarországi végződéssel lesz kiépítve, megnehezíti a fekete-tengeri földgáz nyugat-európai piacokon történő értékesítését, ezért az OMV nem örül annak - idézte a román Profit.ro alapján a vezetőt a Business Review. A beszámoló alapján Leitner azt mondta, a fekete-tengeri gáz egy részét így Kelet-Európában értékesíthetik majd.

Máshogy emlékeznek a románok Szijjártó bukaresti útjára

A földgázszállító infrastruktúra nem szolgálhatja kizárólagosan egyetlen ország érdekeit - reagált Románia külügyminisztériuma Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter hétfői szavaira, aki azt mondta, magyar vállalatok kötötték le a fekete-tengeri BRUA gázszállítási útvonal teljes, évi 4,4 milliárd köbméteres szállítási kapacitását. A román külügyminisztérium szerint a látogatás során semmilyen megállapodást vagy más kétoldalú dokumentumot nem írtak alá, amely Romániából Magyarországra irányuló gázexportra vagy bármilyen más új, az energiaszaktorban megvalósítandó projektre utalna.

Kezdődhet a Magyarországra tartó gázvezeték építése Romániában

Románia aláírta a Bulgáriát, Romániát, Magyarországot és Ausztriát összekötő BRUA-gázvezeték első romániai szakaszának megépítésére vonatkozó kivitelezési szerződést. Marcel Ciolacu miniszterelnök-helyettes a keddi rendezvényen elmondta: a BRUA-vezeték megépítése prioritást élvez a kormány számára, hiszen nagyon fontos Románia energiabiztonsága és -függetlensége szempontjából.

Orosz érdeket szolgál a váratlan magyar energetikai döntés?

A hivatalos indoklás szerint kereskedelmi okok motiválták a bolgár-román-magyar-osztrák (BRUA) gázvezetékről a magyar fél által nyáron hozott váratlan döntést, amely Ausztria helyett gyakorlatilag Magyarországot jelölné ki a vezeték végállomásául, a döntést ugyanakkor érdekes megvilágításba helyezheti, hogy éppen abban az időszakban született meg, amikor Oroszország nagy erőket mozgósítva igyekszik bebiztosítani a BRUA-val részben rivális Északi Áramlat 2 nevű projektjét, illetve amikor a Gazprom elkezdte a Dél-Kelet-Európa felé is meghosszabbítható TurkStream gázvezeték kivitelezését is - hívja fel a figyelmet a Financial Times a meglepő magyar döntést övező spekulációk kapcsán, amely szerinte megszüntetett egy alternatív nyugat-európai gázellátási lehetőséget.

Felülírhatja az OMV romániai terveit a meglepő magyar lépés

Az osztrák OMV és az amerikai ExxonMobil közös romániai földgáz kutatás-termelési projektjére, illetve a kitermelt gáz értékesítésére nézve is következményekkel jár, hogy Magyarország az eredeti tervekkel szemben nem építi ki Ausztriáig a bolgár-román-magyar-osztrák gázvezetéket (BRUA) - mondta Rainer Seele, az osztrák olajvállalat vezérigazgatója.

Váratlan magyar húzás után zöld lámpát kaptunk a románoktól gázügyben

A román energiaszabályozó hatóság jóváhagyta az Európai Unió által támogatott bolgár-román-magyar-osztrák (BRUA) gázvezeték román-magyar szakaszára a kapacitáslekötési eljárást - közölte a román hatóság pénteken. Mindez azután érkezett, hogy a magyar hatóság a várakozásokkal ellentétben nem tart ilyen eljárást a vezeték teljes román-magyar-osztrák szakaszára, csak a magyar-román részre. Erről bővebben a hét elején írtunk:

Váratlan magyar lépés miatt borulhat a nemzetközi gázprojekt

A bolgár-román-magyar-osztrák (BRUA) gázvezeték megvalósulása is veszélybe kerülhet, miután a magyar és román hatóságok megállapodása gyakorlatilag kizárná a projektből az osztrák partnereket - értesült az ICIS (Independent Chemical Information Service), a világ legnagyobb olajvegyipari piaci adat- és információszolgáltató vállalata.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Két éve erre a pillanatra vár Oroszország, most úgy érhet célt, hogy a Nyugat csak nézi
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.