gdp

Váratlanul nagyot nőtt az amerikai kiskereskedelmi forgalom

Váratlanul nagyot nőtt az amerikai kiskereskedelmi forgalom

A várt 0,4% helyett 0,6%-kal nőtt az amerikai kiskereskedelmi forgalom tavaly decemberben a novemberi 0,3%-os ütem után, az alapvető kiskereskedelmi forgalmi adat pedig még nagyobb, 0,8%-os ugrást mutatott - közölte szerdán az amerikai kereskedelmi minisztérium. Ez arra utal, hogy a kedvező amerikai munkaerőpiaci helyzet mellett erős a lakosság fogyasztási hajlandósága, ez pedig fékezi a gazdaság recesszióba csúszásával kapcsolatos kockázatokat.

Lassuló pályán Kína, jöhet az újabb élénkítés

Lassuló pályán Kína, jöhet az újabb élénkítés

A negyedik negyedévben a kínai gazdasági teljesítmény 1%-kal haladta meg az előző negyedévit. A harmadik negyedévben (a most felülvizsgált adatok szerint) még 1,5%-os volt a bővülési ütem, vagyis lassult a világ második legnagyobb gazdasága. Éves alapon 5,2%-os volt a növekedés, ami ugyan magasabb az harmadik negyedévben látott 4,9%-nál, de egy hajszálnyit így is elmarad a várakozásoktól. A friss adat nem írta át az elemzők korábbi helyzetértékelését, miszerint Kína strukturális problémái miatt nem tér vissza a koronavírus-válság előtti lendülethez, a gazdaságpolitikától pedig további élénkítő lépések várhatók.

Zsugorodott tavaly a német gazdaság

Zsugorodott tavaly a német gazdaság

Az előzetes számítások szerint 2023-ban 0,3 százalékkal visszaesett a német GDP – közölte az ország statisztikai hivatala (Destatis) hétfőn. Ez megfelelt az elemzői várakozásoknak.

Van itt hozam bőven, az állampapírokon túl is

Van itt hozam bőven, az állampapírokon túl is

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében a befektetési alapok elmúlt évéről volt szó, arról beszéltünk, hogy mennyire bírták a tempót a magas kamatot fizető állampapírok mellett? Vendégünk volt Nagy Botond, a Portfolio pénzügyi elemzője. A második részben Kína demográfiai kihívásairól és az ezekre adott kormányzati reakciókról beszélgettünk Vara Bálinttal, a Portfolio Globál rovatának elemzőjével.

Hivatalos: elszállt a költségvetési hiány, megszorításokra van szükség!

Hivatalos: elszállt a költségvetési hiány, megszorításokra van szükség!

Súlyos kritikákat fogalmazott meg a Költségvetési Tanács 3 éves kitekintője a büdzsé állapotával kapcsolatban, ami nem meglepő, hiszen a költségvetés helyzete valóban ijesztő. A KT szerint idén nem lesz akkora a GDP-növekedés, mint a kormány várja, az adósságszabály teljesülése kérdéses, miközben a büdzsé deficitje jelentős, és a 2024-es folyamtok kapcsán "különösen jelentős" kockázatokról beszélnek. A Tanács szerint az egyensúly helyreállítása mellett átfogó versenyképességi reformokra is szükség van, hogy a magyar gazdaság érdemben növekedhessen.

A kínai elnök szerint mély reformokra van szükség

A kínai elnök szerint mély reformokra van szükség

Hszi Csin-ping kínai elnök újévi beszédében kifejezte elkötelezettségét az ország gazdasági fellendülésének megerősítése mellett 2024-ben. Hangsúlyozta, hogy mélyebb reformokra van szükség a hosszú távú gazdasági növekedés fenntartása és a kínai gazdaságba vetett bizalom erősítése érdekében - írja a Reuters.

Itt az öt legnagyobb kockázat, melyektől Magyarország is retteghet 2024-ben

Itt az öt legnagyobb kockázat, melyektől Magyarország is retteghet 2024-ben

Öt olyan kockázat van, mely érintheti a kelet-közép-európai országokat 2024-ben – összegezték a Standard & Poor’s (S&P) hitelminősítő szakemberei. Ezek egy része erősebb, másik része mérsékeltebb lehet Magyarország esetében, előbbi körbe sorolható például az uniós források felhasználása körüli bizonytalanság, a költségvetés törékeny helyzete vagy a magasan ragadó infláció veszélye.

Visszaesett a brit gazdaság nyár óta

Az előzetesen közölt stagnálás helyett 0,1%-kal csökkent az idei harmadik negyedévben a brit GDP negyedéves alapon, és a második negyedévre közölt 0,2%-os növekedés helyett stagnálás történt - közölte pénteken a felülvizsgált adatok alapján a brit statisztikai hivatal.

4,9 százalékkal bővült az amerikai GDP a harmadik negyedévben

4,9 százalékkal bővült az amerikai GDP a harmadik negyedévben

A korábban becsültnél kisebb mértékben nőtt az amerikai gazdaság teljesítménye az idei harmadik negyedévben éves összevetésben a csütörtökön közzétett végleges adatok alapján. A washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA) végleges adatként azt közölte csütörtökön, hogy a szeptember végével záródott három hónapban az amerikai bruttó hazai termék (GDP) évi 4,9 százalékkal, 2021 utolsó negyedéve óta a leggyorsabb ütemben bővült, kisebb mértékben a november végén közölt második becslésben szereplő 5,2 százaléknál, azonban összhangban az első becslés alapján közölt 4,9 százalékkal, meghaladva a második negyedévben mért 2,1 százalékos növekedést.

Megúszhattuk a jelentős gázáremelést – Mi áll a bolgár döntés hátterében?

Megúszhattuk a jelentős gázáremelést – Mi áll a bolgár döntés hátterében?

A műsor első részében arról volt szó, milyen politikai játszmák állhatnak amögött, hogy Bulgária egyelőre feladta tervét, hogy energia hozzájárulást szedjen az orosz gáz után. Ennek a visszakozásnak Magyarország is örülhet. Vendégünk volt Weinhardt Attila, a Portfolio makroelemzője. A második blokk témája az volt, hogy miért tekinthetjük Magyarországot fejlett országnak és hogy sikerült behozni Japánt, amely a 90-es években a világ élvonalába tartozott a fejlettségét tekintve? A témáról Zsoldos Ákost, a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük.

Nagyot zúgott a japán gazdaság

Nagyot zúgott a japán gazdaság

Japán gazdasága az eredetileg becsültnél gyorsabban zsugorodott a harmadik negyedévben a lakossági fogyasztás visszaesése miatt – írja a Reuters a felülvizsgálat adatok alapján.

Két ajándék is lehet Magyarország karácsonyfája alatt – Csalódás vagy örömmámor lesz a vége?

Két ajándék is lehet Magyarország karácsonyfája alatt – Csalódás vagy örömmámor lesz a vége?

Egy hét különbséggel két nagy hitelminősítő is ítéletet mond Magyarországról, előbb a Standard & Poor’s, majd a Fitch Ratings szakemberei teszik közzé értékelésüket. Egy negatív irányú döntés előbbi cégnél lenne különösen fájdalmas, hiszen annak komoly piaci következményei is lehetnek, azonban az elmúlt hónapok kedvező változásai után erre talán kevés esély van. Persze maradtak még kockázatok a magyar gazdasággal kapcsolatban, melyek hatására akár a vészcsengő is megszólalhat a hitelminősítők fejében.

SPB: hiába csökken az infláció, nem talál magára a kereslet Európában

SPB: hiába csökken az infláció, nem talál magára a kereslet Európában

A kínálat szűkössége, illetve a két évtizede nem látott magasságban lévő jelzálog-kamatok nehezítik az amerikai ingatlanpiaci helyzetet. A fogyasztói bizalom mértéke egyre erősebb. Az amerikai GDP igen kedvezően alakult, ehhez jelentős mértékben hozzájárultak a növekvő mértékű kormányzati beruházások. A feldolgozóipar teljesítménye viszont továbbra is gyenge, a kereslet hiánya jelenti a legfőbb problémát. A kínai gazdaság a következő évben várhatóan növekvő teljesítményt mutat, amely az olajpiaci kereslet alakulására is jelentős hatással bírhat. Európában kedvező ütemben csökken az infláció, a versenyképességi problémák azonban továbbra is visszavetik a gazdasági teljesítményt. A piac jelentős része 2024 márciusára várja az első kamatcsökkentést a Fed részéről – hangzott el az SPB online eseményén.

Sokkot kapott a magyar gazdaság – Mégis mi történt 2021 nyara óta?

Sokkot kapott a magyar gazdaság – Mégis mi történt 2021 nyara óta?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy tényleg Magyarországon volt-e a legmagasabb az infláció európai összevetésben, még akkor is, ha figyelembe vesszük, hogy az áremelkedés nem minden országban indult egyidőben. Arról is beszéltünk, hogy milyen tényezők vezettek itthon a dráguláshoz. Vendégünk volt Zsoldos Ákos, a Portfolio makrogazdasági elemzője. A második blokk témája egy furcsa és viszonylag új szállodai gyakorlat volt. Több helyről lehet ugyanis hallani, hogy a szállodák olyan szolgáltatásokért számítanak fel külön díjat, amelyet korábban beleszámoltak a szobaárba. Hogy mi áll emögött, arról Hornyák Józsefet, a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük.

Itt a kormány csodafegyvere, csak töltény lehet, nincs hozzá

Itt a kormány csodafegyvere, csak töltény lehet, nincs hozzá

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy milyen növekedési modell állhat a magyar gazdaság előtt, és nem jár-e rossz úton a kormány, amikor például az úgynevezett magasnyomású gazdaságot (HPE) erőlteti. Vendégünk Madár István, a Portfolio vezető makroelemzője. A második részben arról lesz szó, hogy miért nem vették eddig komolyan Brüsszelben Orbán Viktor vétófenyegetéseit és miért ijedtek meg most, amikor Ukrajna uniós csatlakozása a tét. Erről Szabó Dánielt, a Portfolio markoelemzőjét kérdeztük.

Recesszióba süllyedt az osztrák gazdaság

Recesszióba süllyedt az osztrák gazdaság

A harmadik negyedévi GDP-adatok alapján az osztrák gazdaság technikai recesszióba esett az osztrák statisztikai hivatal, a Statistik Austria pénteki jelentése alapján.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Újra éledezik az infláció - Mibe érdemes most befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.