mnb

Nagy Márton: öt nagybank kell csak, ami eddig történt, az semmi

A globális bankszektor egésze nem nyerte vissza a befektetők bizalmát, de Magyarország és a régiónk jól áll. Mégse kényelmesedhetnek el a magyar bankok: a hitelpenetrációnak duplázódnia, a szektornak konszolidálódnia kell, a drága termékeket el kell felejteni, radikálisan javítani kell a hatékonyságot és fokozni kell az innovációt, emellett zöld és családbarát működést kell kialakítani - határozta meg a szektor házi feladatait előadásában a Portfolio Hitelezés 2019 konferenciáján Nagy Márton, az MNB alelnöke.

Piaci heccnek indult, 4,5 milliós bírságot kapott az MNB-től egy kereskedő

MNB 4,5 millió forint bírságot szabott ki egy magánszeméllyel szemben a piaci manipuláció tilalmára vonatkozó jogszabályi rendelkezések megsértése miatt. A kereskedő egyes tőzsdei részvényekre vonatkozóan több - az indikatív árat jelentősen befolyásoló - gyanús megbízást adott, amelyeket a teljesülés kizárása érdekében még a tényleges kereskedés előtt visszavont vagy módosított - derül ki az MNB közleményéből.

Itt a bizonyíték, milyen durván szétszakadt Magyarország - Hihetetlen különbségek az emberek között

Óriási a vagyoni szakadék a szegényebb és gazdagabb magyar háztartások között, az MNB friss mikroelemzése szerint a leggazdagabb 50%-ba tartozó háztartások kezében van a vagyon 91%-a, ráadásul ez három év alatt semmit sem csökkent. A lenti cikkben 10 érdekes ábrán mutatjuk be, hogy a gazdag és szegény magyar háztartások körében mennyire jellemző a saját lakás és kocsi, kik veszik az állampapírokat, melyek a leggazdagabb és legszegényebb régiók és hogyan alakul a vagyon azokban a háztartásokban, ahol a családfő idős vagy fiatal.

Mi lesz velünk, ha beüt a válság? - Kevés fegyverrel menne harcba Magyarország

Elsősorban a további nem konvencionális jegybanki eszközökkel tudná élénkíteni a gazdaságot Magyarország egy komolyabb válság esetén - derül ki az ING elemzéséből. Hagyományos jegybanki kamatcsökkentésre nincs tér, a költségvetés helyzete pedig első ránézésre kényelmes, de ha jön egy komolyabb gazdasági lassulás, akkor könnyen elfogyhat a mozgástér. Vagyis, ha most jönne egy komolyabb globális válság, akkor nem sok eszközünk lenne, hogy tompítsuk annak következményeit.

MNB: a magyar háztartások feléé a vagyon 91 százaléka

2017 végén 27 millió forint volt a magyar háztartások átlagos nettó (vagyis adóssággal csökkentett) vagyona, a medián viszont csak 12 millió forintra rúgott - mutatják az MNB ma közzétett mikrofelmérésének eredményei. A nettó vagyon 91 százaléka tartozott a családok gazdagabb és 9 százaléka a szegényebb feléhez, ugyanakkor a szegények, az alföldi régiókban élők és a 66-75 évesek jobban gyarapodtak három év alatt, mint a többiek.

Tendert tartott az MNB, meglett a kamatdöntő ülés hatása

Egy, három, hat és tizenkét hónapos futamidejű, forintlikviditást nyújtó devizaswap-tendert tartott a Magyar Nemzeti Bank. A jegybank az egy és három hónapos futamidőn nem kötött üzletet, a hat és tizenkét hónapos lejáraton 19-19 milliárd forint értékű ajánlatot fogadott el. A hétfői tenderek eredményét figyelembe véve az MNB által biztosított bankrendszeri többletlikviditás 47 milliárd forinttal 1932 milliárd forintra mérséklődik.

Megint Mario Draghira szegeződik a világ szeme

Több fontos makroadat is megjelenik a héten, magyar szempontból a kedd reggel érkező inflációs statisztika lehet érdekes, mely a forint árfolyamát is befolyásolhatja. De legalább ennyire fontos lehet az EKB keddi kamatdöntő ülése, melyre az egész világ árgus szemekkel figyel.

Bezárja külföldi irodáit az MNB

Bezárja külföldi irodáit az MNB

Júniustól itthonról látják el a feladatukat az MNB külföldi irodáinak munkatársai - jelentette be a jegybank pénteken. Vagyis gyakorlatilag öt év után felszámolják a külföldi irodahálózatot, bár a kapcsolati háló megmarad.

Ilyen se volt még Magyarországon - Újabb nagy dobásra készülnek Matolcsy Györgyék

Ilyen se volt még Magyarországon - Újabb nagy dobásra készülnek Matolcsy Györgyék

Egészen 2016 végéig csökkent a vállalatok magyar banki hiteltartozása, a hitel nélküli növekedés évei után azonban ma már évi 15%-kal száguld a vállalati hitelezés. Egy valamiben azonban továbbra sem tartja a lépést a magyar vállalatfinanszírozás a nyugati és a környező országokkal: rendkívül fejletlen a magyar vállalati kötvénypiac. Ezen változtatna az MNB, a jegybank új programja július 1-jén indul. A témával csütörtöki Hitelezés 2019 konferenciánkon is foglalkozunk, érdemes eljönni.

Magyar lakáshitelesek tömegei kaphatnak levelet hamarosan

Óriásit javult a magyar bankrendszer helyzete, mióta az MNB átvette a szektor felügyeletét - mondta a Magyar Bankszövetség jubileumi konferenciáján Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke. Előadásából kiderült: a változó kamatozású lakáshitellel rendelkezők hamarosan levelet kapnak a kamatkockázat csökkentésének lehetőségeiről.

Kegyelemdöfés? A bankbetéteknek is betesz az Orbán-kormány

Ugyan a készpénzhasználat ellen hirdetett háborút a kormány, nagy a valószínűsége, hogy végül nem a készpénzre, hanem a pénzügyi szektor saját termékeire gyakorol majd érdemi kiszorítási hatást a lakossági állampapír-értékesítés tervezett felpörgetése. A lekötött betétek visszaszorulása persze nem most kezdődik: már hat éve tart, ennek ellenére még évekig nem lesznek rászorulva a bankok, hogy kamatemeléssel versenyezzenek a megtakarítók kegyeiért. A forrásbőség miatt az állampapírok további térnyerése anélkül lehet kegyelemdöfés az egykor legnépszerűbb megtakarítási formának, hogy ez kicsit is fájna a hitelintézeteknek. Profit szempontból pedig akár hosszabb távon is kapóra jöhet a bankoknak, hogy helyettük is az állam fizeti a lakosság kamatbevételeinek jelentős részét.

MNB: nem túlfűtött a hitelezés

Az MNB szerint a hitelpiac egészséges szerkezetben bővül, ezért rendszerszintű túlfűtöttséget mérséklő eszköz alkalmazását továbbra sem tartja indokoltnak. A ciklikus rendszerkockázatok szintje az aktuális hitel- és ingatlanpiaci trendek mellett is alacsony, ezért a Pénzügyi Stabilitási Tanács döntése alapján az anticiklikus tőkepuffer 0 százalékos mértéke nem változik.

Kezd elfogyni a magyar többlet, 2011 óta nem láttunk ilyen számokat

Tavaly tovább csökkent a folyó fizetési mérleg többlete, ami jórészt annak tudható be, hogy a belső kereslet egyre erősebb - derült ki az MNB adataiból. A többlet a GDP 0,5%-át tette ki, ilyen alacsony szintre 2011 óta nem volt példa. A jegybank nem számít arra, hogy deficites lesz a folyó fizetési mérleg egyenlege.

Mennyire hatékony a hazai bankrendszer régiós összehasonlításban?

A hagyományos hatékonysági mutatók, mint például az eszközarányos költségek vagy a költség-bevétel arány, nem feltétlen tükrözik híven a banki szereplők valós teljesítményét. A költségeket és profitokat számos olyan tényező formálhatja, amely a piaci szereplők döntésein kívül esik. Pontosabb tehát úgy fogalmazni, hogy ezek a mutatók inkább az eredményt, és nem a bankok döntéseihez köthető teljesítményt értékelik. Ennek fényében érdemes megvizsgálni, hogy a hazai bankrendszer hatékonysága régiós összehasonlításban hogyan alakult a válság után, ha ezeket a külső tényezőket is megfelelő módon figyelembe vesszük. Cikkünkben erre a kérdésre keressük a választ.

Megmutatjuk, hogy miért képtelen erősödni a forint

Megmutatjuk, hogy miért képtelen erősödni a forint

A magyar reálkamat évek óta a legalacsonyabb a felzárkózó térségben - derült ki a Morgan Stanley szemléletes ábrájából. A reálkamat egy nagyon fontos tényezője annak, hogy egy deviza miként teljesít.

Meglépte az MNB: fél évig várnunk kell a pénzünkre a népszerű befektetésből

Kijött az MNB hivatalos ajánlása a nyilvános, nyílt végű ingatlanalapok forgalomba hozataláról. Ez alapján marad az eredeti terv, tehát az, hogy az új ingatlanalapok és sorozatok esetében a visszaváltási időt 6 hónapra hosszabbítják, emellett kiderül az ajánlásból az is, hogy a meglévő alapok és sorozatok esetében forgalmazási maximumot vezetnek be. Az alapkezelőknek május 15-től kell megfelelniük az ajánlásnak, amivel kapcsolatban nagy kérdés, mennyire akasztja meg az ingatlanalapok piacának eddigi növekedését.

Ismét beletúrt a bankárok zsebébe az Európai Bankhatóság

Az Európai Bankhatóság márciusban tette közzé a banki vezetők javadalmazására vonatkozó adatokat és trendeket. Az európai bankokban az egymillió euró feletti éves jövedelemmel rendelkező bankárok száma eszerint 2017-ben 4597-ről 4859-re emelkedett. Az ilyen magas jövedelemmel rendelkezők csaknem háromnegyede (73,41%) Angliában dolgozik. Magyarországon összesen négy olyan bankár van, akinek az éves javadalmazása eléri az egymillió eurót. Az MNB az elmúlt bő két évben több ajánlásban is megfogalmazta a javadalmazási szabályok alkalmazásával kapcsolatos elvárásait.

Új szerepben a fogyasztási hitelek - Mi magyarázza a személyi kölcsönök felfutását?

A háztartási szektor 2016 közepe óta kezdte újra növelni az hitelállományát. Az új hitelciklusban a lakáshitelezés mellett a fedezetlen, szabad felhasználású személyi kölcsönök kihelyezései is érdemben hozzájárulnak a bővüléshez. A hitelcélok és a kínálati feltételek változásával ez azonban nem feltétlenül a háztartások fogyasztásában csapódik le. Jelen cikkünkben a személyi kölcsönök térnyerésének okait és azok hatásait vesszük górcső alá.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ennyi volt! - Lázár János rendelettel irtja ki a nyerészkedést az építőiparból
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.