Itt az új állampapír - kinek éri meg?

Itt az új állampapír - kinek éri meg?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében a hamarosan érkező új Bónusz Magyar Állampapír sorozatról volt szó, amelynek nőtt ugyan a kamatprémiuma, de nem biztos, hogy ez versenyképessé teszi az inflációkövető Prémium Magyar Állampapírral szemben. Hogy megéri-e ezt a papírt vásárolni, arról  Árgyelán Ágnest, a Portfolio pénzügyi elemzőjét kérdeztük. A második részben a csökkenő sertéshústermelésről és fogyasztásról beszéltünk Szedlák Leventével, az Agrárszektor újságírójával.

Rekord eredmény és komoly célok az UBM csoportnál

Rekord eredmény és komoly célok az UBM csoportnál

Az UBM Holding mai közgyűlésén a részvényesek elfogadták a társaság éves beszámolóját: a mezőgazdasági cégcsoport rekordszintű árbevétellel és EBITDA-val zárta a 2022. július 1-től 2023. június 30-ig tartó üzleti évét. Az UBM csoport idén mutatta be a 2025/26-os üzleti évig felvázolt növekedési stratégiáját és üzleti tervét, amelynek célkitűzései között szerepel többek között, hogy 2026-ig megépítik Európa legmodernebb és legfenntarthatóbb sertéstelepét.

Csúcsmodern sertéstelep épül Magyarországon: évi akár 500 ezer hízósertés a cél

Csúcsmodern sertéstelep épül Magyarországon: évi akár 500 ezer hízósertés a cél

Folyamatos árcsökkentésben vannak az idei évben a takarmánygyártók, ugyanakkor további alapanyagár-változással már nem kalkulál a piac - mondta a Portfolio-nak Horváth Péter, a BÉT egyetlen klasszikus agrárcégének számító UBM Csoport vezérigazgatója. Hazánk vezető takarmánygyártója, valamint egyik legnagyobb takarmányalapanyag-kereskedő cégcsoportja az élőállat-tenyésztés területén is jelentős beruházásokat hajt végre, miután idén nyáron tulajdonrészt szerzett a Moldován András által alapított Mangal Ilona Sertéshizlalda Kft.-ben: 2026-ig megépítik Európa egyik legmodernebb és legfenntarthatóbban működő sertéstelepét. Ezzel együtt nemzetközi terjeszkedésük is folyamatos, növekedési rátájuk pedig eléri a 24 százalékot.

Kitört a botrány a Lidl húsai körül - kinek van igaza?

Kitört a botrány a Lidl húsai körül - kinek van igaza?

Újból fellángolt a sertéshúsokkal kapcsolatos vita, miután a Lidl boltjaiban olcsó német termékek jelentek meg. A termelők és a feldolgozók a cég korábbi ígéretét emlegetik és félnek az árak beszakadásától. A Lidl szerint a jelenlegi helyzetben nem tehetnek mást. A vita úgy tűnik megint arról szól, hogy egy magyar ágazat, vagy az olcsó termékeket kereső vásárlók érdeke a fontosabb.

Egyre súlyosabb az állategészségügyi járvány Magyarország határain

Egyre súlyosabb az állategészségügyi járvány Magyarország határain

Több mint 34 ezer sertést kellett leölni Szerbiában, Horvátországban és Bosznia-Hercegovinában a térségben jelen levő afrikai sertéspestisjárvány miatt, az országok illetékes minisztériumai a járvány megfékezésén dolgoznak - számolt be az MTI.

Lesz húsvétkor sonka és tojás? Íme, a szakértők válasza

Lesz húsvétkor sonka és tojás? Íme, a szakértők válasza

Az idei húsvét a korábbiaknál jobban megterheli a magyarok pénztárcáját, hiszen az élelmiszerárak nálunk nőttek messze a legnagyobb mértékben az Európai Unióban. Hiány sonkából nem lesz, tojásból is van elég, de nem szabad az utolsó pillanatra hagyni a vásárlást. A sertéshús árában további fokozatos drágulásra számítanak az ágazati szereplők, hiszen az alapanyagár emelkedése még nem épült be teljesen a kiskereskedelmi árba. A tojásdrágulástól várhatóan április végéig véd az árstop, ám utána itt is emelkedésre kell számítani.

Igényesség, maximalizmus, rámenősség – ki volt Claessens Peter?

Igényesség, maximalizmus, rámenősség – ki volt Claessens Peter?

Hétfőn érkezett a hír, hogy meghalt Claessens Peter, belga származású magyar üzletember, agrárvállalkozó, aki Somogy megyében kiemelkedő mezőgazdasági tevékenységet végzett és elsősorban a sertéstenyésztésről vált híressé. A hírek szerint a nagyvállalkozó üzleti és családi problémák miatt önkezével vetett véget az életének. Üzleti sikerei tragikus halálának fényében is nyilvánvalóak, ám ennél többről is szó van: a szakmában mindenki etalonként tekintett tevékenységére és a személyiségére is. A lapunknak név nélkül nyilatkozó agrárszakemberek hasonlóan vélekedtek róla.

Katasztrófa fenyeget Magyarországon: mégis honnan lesz itt sertés, marha, csirke?

Katasztrófa fenyeget Magyarországon: mégis honnan lesz itt sertés, marha, csirke?

Döbbenetes, százmilliárdos nagyságrendű az a többlet, amelyet forgóeszközként kellene beletenni a hazai állattartó ágazatba annak érdekében, hogy az képes legyen áthidalni a jelenlegi, drágább termelési feltételek jelentette helyzetet. Félő, hogy ez sokaknak túl nagy feladat lesz. Erről beszélgetett Orosz Márton, a Portfolio heti podcastjának házigazdája Hollósi Dáviddal, a Takarékbank Agrár üzletágának ügyvezető igazgatójával, és Braunmüller Lajossal, a Portfolio szakújságírójával.

Berobbant a sertés ára, a vegán sonka lehet a húsvét győztese?

Berobbant a sertés ára, a vegán sonka lehet a húsvét győztese?

Megjelent a Portfolio Checklist, lapunk napi podcastjének szerdai adása. A mai műsor első részében a közelgő húsvét apropóján Szappanos Péter, a Pápai Hús ügyvezető igazgatója beszélt a hazai húspiaci trendekről, a szektorban tapasztalt őrült áremelkedésről, és arról is, hogy tervez-e a Pápai vegán húsvéti sonkát piacra dobni. Az adás második részében Biró Attilát, a Pénzcentrum elemzőjét kérdeztük a húsvéti asztalt érintő áremelkedésről, és arról, hogy mire kell figyelni, mikor húsvéti sonkát veszünk a boltban.

Úgy tűnik, hogy mindennek elszáll az ára – Meddig tarthat még ez az őrület?

Úgy tűnik, hogy mindennek elszáll az ára – Meddig tarthat még ez az őrület?

Már néhány hónapja megindultak a találgatások elemzői és szakértői berkekben, hogy vajon elindulhatott-e egy új árupiaci szuperciklus, amely tartósan magasabb nyersanyagárakat eredményezhet vagy csak átmeneti jellegű emelkedésről van szó, ami majd lecseng a koronavírus-járvány enyhülésével párhuzamosan. Természetesen nehéz igazságot tenni egyelőre, de kétségtelen, hogy számos alapanyag jelentősen megdrágult az elmúlt időszakban, és az idei adatok sem utalnak arra, hogy ez a folyamat lassult volna. A réz árfolyama például már alig valamivel marad el a több mint tíz éve elért mindenkori csúcsától, az építésre alkalmas faanyag és a kukorica ára is rendesen elszállt, de meg lehetne még említeni többek között az etanolt, a sertést, a palládiumot vagy éppen az olajat is. Érdekes módon tehát úgy tűnik, hogy nem egy-egy szeparált esetről van szó a nyersanyagok drágulása kapcsán, hanem a bányászati, az olajipari és a mezőgazdasági termékek széles körét érinti.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hiába mennek megint a fegyverek, megoldhatatlan problémától szenved az ukrán hadsereg
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.